Hotel Ay İstanbul'a Hoşgeldiniz

||
                   
 
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Lobi&Restaurant
Yakın Çevre
Antik Liman
İletişim
 
 

Antik Liman

Otelimiz yanında halen sürmekte olan Marmaray projesine bağlı metro çalışmaları sırasında ortaya hoş bir sürpriz çıktı. Medeniyetlerin başkenti İstanbul'un gizli kalmış yönleri her an karşınıza çıkabilir. Theodosios Limanı bir Roma - Bizans limanı. Denizden 1,5 km içerde ortaya çıkan liman bugünkü yerleşimin denize doğru ne kadar genişlediğinin kanıtı.
Bölgede 2 Bizans kalyonu yanısıra 45 i sağlam diğerleri binlerce parçaya bölünmüş amfora ve diğer kalıntılar bulundu.

Burası önceleri liman daha sonra ise Langa Bostanları diye adlandırılan ve İstanbul'un taze sebze ihtiyacını karşılayan bostanlar olarak kullanılmış. Buluntuyla ilgili çalışmalar Bodrum Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü tarafından Prof. Cemal Pulak Hoca liderliğinde yürütülüyor. İlk olarak yüzyıllardır toprak altında kalan ahşapın havayla temas edip çürümemesi için gereken önlemler alınmış.

Bulunan gemilerin 11. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Neredeyse hiç bozulmamış. Ayrıca bölgede birçok bina kalıntısı olduğu tespit edildi. Marmaray kazılarından elde edilen tek önemli antik buluntu bu değil. Bölgeye çok yakın Vezneciler semtinde ise 100 metrekarelik bir mozaik döşeme bulundu.

Tarihi yarımada gördükleriniz dışında göremediğiniz çok sayıda gizemi saklıyor.

Copyright Hotel AY 2011